top of page
חיפוש

שינוי זה טוב או רע?


אבל קודם כמה מלים על שינוי... דמיינו תינוק שנולד, חדש בעולם.. יש לו צורה ומשקל והתנהגות ותפישה חושית, של תינוק שזה עתה הגיח לעולם. ומרגע זה הוא מתחיל את תהליך ההתבגרות והשינוי שלו אשר ימשכו כל חייו. למעשה כבר כעובר בבטן אמו החל לעבור תהליכים מופלאים ודרמטיים ביותר של גדילה, צמיחה, התפתחות ושינוי. השינוי קורה מבלי שבחר בכך וללא שליטתו, ואף ללא מודעותו.

תינוק שוכב בעריסה בגינה

התינוק מודע לצרכים בסיסיים ותחושות פיזיות, והם שמניעים אותו לפעולה. אם קר לו, אם רעב או עייף, או כואב לו, הוא יבכה והשינוי יגיע. אמא או אבא יגיעו ויטפלו בו, יגרמו לשינוי חיובי במצבו, והוא יירגע, עד לפעם הבאה שבה יתעורר שוב חוסר- שמצבו האופטימלי הקיים כרגע באופן זמני יתערער.

ככל שהתינוק גדל מתפתחת גם התודעה שלו – המודעות שלו- לעצמו, לסביבתו, ולקשרים שבין הסביבה לבינו. התינוק גדל והופך לילד, ובהמשך לנער ולאדם בוגר, וגם כבוגר ממשיך להתפתח (אולי בקצב אחר).

ככל שמתפתחים מתווספים עוד מניעים לפעולה- מעבר ובנוסף לצרכים הבסיסיים שהיו כל מה שחשוב לתינוק. צבירת ידע וחוויות חיים שונות מרחיבות את האופקים שלנו ואת השאיפות. אנחנו פתאום רוצים לחוות כל מיני דברים, לנסוע, לראות, לטעום, ללמוד, לרכוש, לעשות, לאמץ מנהגים ויכולות, להפטר ממנהגים והרגלים, להיראות כך או אחרת, ועוד.
תסכימו אתי שאנחנו בעצם רוצים לשפר את עצמנו?

כאנשים בוגרים תוכלו לזהות מצבים שבהם אתם בוחרים לעשות שינוי בחיים שלכם. הביטו לאחור אל נקודות ציון חשובות שהיו בחייכם- לימודים, עבודה, מצב משפחתי, לידות, מקום מגורים, וגם שינויי סגנון חיים כמו הרזיה, ספורט, עישון, ..

האם בחרתם בשינויים אלה או שהם "קרו" לכם? האם הייתם פאסיביים או אקטיביים בכניסת שינויים כאלה לחייכם? או היה שילוב של שניהם- ואז- מה היה בשליטתכם? מה החלק שאתם בחרתם מרצונכם?

האם אתם יכולים להזכר לרגע בתחושת הרצון שהיתה קיימת בכם בנוגע לאחד השינויים הגדולים בחייכם? האם תוכלו כעת להזכר איך זה הרגיש לרצות מאד את השינוי? ואיך הרגשתם כשהצלחתם?

בגלל שאנחנו יצורים שממשיכים להתפתח כל חיינו, השגת השינוי מביאה אותנו למצב שביעות רצון- שהיא זמנית. במוקדם או במאוחר שוב נתחיל להרגיש בעבוע וחוסר שקט: מתחיל להתפתח רצון בשינוי נוסף.

למשל אדם שלמד משהו שתמיד חלם ללמוד.. וכעבור כמה חודשים, או אולי יותר, מתחיל להרגיש שהוא רוצה ללמוד עוד משהו, להתקדם בתחום שלו, לדעת יותר. הוא לא חשב או הרגיש כך קודם, אבל במקום שבו הוא נמצא עכשיו- נפתחו בפניו אופקים חדשים. ככל שמטפסים גבוה יותר- נפרש מתחתינו נוף נרחב יותר.

דוגמה נוספת: אדם שמאד רוצה לקנות משהו.. קרה לכם? רק דבר אחד כרגע שהוא ממש חייב, וחייו יהיו מאושרים בהרבה.

(לי כבר קרה כשהייתי סטודנטית, שהתאהבתי בנעליים שראיתי בחנות והיו ממש יקרות ולא קניתי, חזרתי הביתה ו"אכלתי" את עצמי שלושה ימים עד שהייתי חייבת לחזור ולקנות אותן.. רק אז היה לי "שקט".. מאז זה קורה לי הרבה עם דוגמאות סריגה שאני ממש חייבת כי הן מדהימות- אני גם מלמדת סריגה.. לילדים שלי זה קורה עם שדרוגי המחשב שלהם, ולבעלי עם כל מה שקשור לציוד ספורט..)

בחזרה לאותו אדם-

כמה זמן יעבור עד שיצוץ משהו אחר שהוא ממש ממש חייב אחרת חייו אינם שלמים, בתחושתו?

מכאן שמצב שביעות הרצון שלנו הוא דבר זמני שלא מחזיק מעמד לנצח.. ואז שוב אנו מחפשים שינוי- אם הוא בצורה של חידוש או שידרוג.

אז נראה ששינוי זה טוב ותורם להתפתחות שלנו.

אם כן מדוע אנחנו חוששים משינויים?

המצב נהיה מורכב כשהשינוי אומר לשנות הרגלים. אנחנו בני האדם באופן כללי אוהבים את השגרה שלנו, גם כשהיא "לא משהו". ההרגל הוא אוטומטי, ודורש מאמץ מוחי מינימלי. בניגוד, שינוי אומר להשקיע פתאום אנרגיה, להתאמץ. שינוי גם אומר לצאת למסע שמי יודע מה טומן בחובו, ובסופו. זה יכול להיות מפחיד.

גם לתת המודע שלנו יש מה לומר בעניין, ויש לו את הסיבות שלו לפעמים להתנגד לשינוי.

עלינו להבין שבלי ההסכמה של התת מודע- לא יקרה שינוי!

לדוגמה- מישהי ממש רוצה לרזות! היא אומרת לי את זה בביטחון גמור, ואפילו הגיעה לטיפול NLP בשביל לרזות. כשנתקשר עם התת מודע שלה אולי נגלה שהוא לא מסכים שהיא תרזה, כי (לדוגמה) אם היא תרזה היא (כך היא מאמינה) לא תוכל אף פעם לאכול עוגות גבינה שהיא כל כך אוהבת. או- היא לא תרגיש בנח עם החברות שיש לה כיום ותצטרך לחפש חברות חדשות ורזות כמו שהיא תהיה. אולי בעלה פחות יאהב אותה. אולי היא כבר לא תאהב אותו. הרבה סיבות- כל אחת והסיפור שלה.

הפחדים של התת מודע לא בהכרח יתגשמו במציאות, אבל מה שחשוב זה שכך התת מודע שלה מפרש את תוצאת ההרזיה שלה, את הפחדים האלה הוא מחזיק חזק, והמחיר מבחינתו גבוה מדי . לכן הוא יכשיל את כל תהליך ההרזיה שלה, שהמודע שלה כל כך רוצה.

איזה מזל שיש לנו ב-NLP את הכלים לעבוד עם התת מודע ולפתור את המחלוקות איתו בדרך של הסכמה ועבודה משותפת, על מנת להשיג את המטרות שחשובות לנו, בדרך שתעשה לנו טוב, תשרת את האינטרסים הפנימיים שלנו, תשמור על רווחתינו וטובתינו..בדרך שבה לא תהיה פגיעה באושר שלנו.

דוגמה נוספת לשינוי רצוי שפשוט לא הצליח לקרות- מישהי שרצתה להוציא רשיון נהיגה. זה שינוי רצוי עבורה בחיים, שהיא עבדה בשבילו, השקיעה זמן וכסף כדי שהשינוי הזה יקרה והיא תהיה עצמאית ותנהג בעצמה..

הבעיה שהיא נכשלה בטסטים. היא מאד רצתה לנהוג, וזה ממש חשוב לה- ככה היא אמרה לי, והאמנתי לה, שהרצון המודע שלה בשינוי הוא אמיתי לגמרי. היא גם נהגה מעולה בשיעורים.

אבל התת מודע שלה לא הסכים שהיא תנהג (לבד, בלי השגחת המורה). הוא פשוט הכשיל אותה בכל טסט, בדברים שהיא יודעת היטב, גרם לה לטעות בצורה שלא קרתה לה בשיעורים. כשהגיעה אלי במצב של יאוש היא הבינה שהתת מודע שלה מפחד שיקרה לה משהו. הוא פשוט רוצה לשמור עליה. על שלמותה הגופנית...אבל בחיבוק הדב שלו הוא בעצם לא נותן לה לצמוח ומונע את השינוי. בתרגיל נלפ קצר של חצי שעה הבעיה נפתרה בדרך שהתת מודע שלה אישר, וכעבור יומיים היא עברה את הטסט.

לסיכום, ראינו ששינוי- גם כשהוא מבורך ורצוי- לעתים רבות נתקל בקשיי מימוש, אם מפאת פחדים מודעים ואם בשל מכשולים תת מודעים. על כך אפשר להתגבר.

אם גם אתן מעוניינות להביא שינוי לחייכן וזקוקות לעזרה בכך, אולי אתן מרגישות תקועות בנושא מסויים בחייכן, אשמח לעזור ולתת לכן את הכלים הנכונים לכן. השינוי בעזרת תהליכי נלפ הוא אקולוגי, כלומר שומר על טובתכן בכל מצב, ותמיד יקרה בשיתוף פעולה עם התת מודע שלכן- אותו חלק שמטרתו לשמור עליכן בכל מחיר.

אני מתמחה בתהליכי הרזיה, אז אם נמאס לך מכל מיני דיאטות, ואת ב96% שבשבילן הדיאטות לא הוכיחו את עצמן במבחן הזמן, אשמח לעזור לך לעשות את השינוי שלך בעזרת הנלפ- אכילה מתוך מודעות ואהבה עצמית!

אם יש לכן הערות/ הארות בנוגע לפוסט אשמח לשמוע מכן:

osapiratlas@gmail.com12 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page