top of page
חיפוש

מה המהירות הנכונה לשינויים?

מה המהירות הנכונה לשינויים?


לפני שנה וקצת קיבלתי במתנה ליום הולדתי סחלב יפה, עם שני עמודי תפרחת. טיפלתי בו במסירות, והצמח העדין הזה המשיך לפרוח עוד חודשיים בערך, אידיליה. ואז התחילה נשירה, פרח אחד התייבש ונשר, ואחרי כמה ימים עוד אחד. ועוד אחד, מיהרתי לחפש עצות ממביני עניין, הבנתי שזה משהו נורמאלי בחיי הסחלב. והנה חלפה יותר משנה ולא נראו שום עמודי תפרחת חדשים. אולי הייתי צריכה לדשן? אולי להשקות יותר? או פחות?


פריחת סחלבים

לפני כמה ימים, במקרה, כשהשקיתי אותו שמתי לב שיש ניצנים קטנים, עמוד תפרחת חדש שגדל, ובמבט מקרוב ראיתי עוד אחד כזה, והרגשתי שמחה אמיתית- התרחש לו שינוי, מתחת לרדאר ובהיסח הדעת.

ממעקב יום יומי אני יכולה לדווח לכם על שינוי מאד איטי שמתרחש שם, והשאלה היא אם אפשר להקיש מכך על שינויים בכלל, האם הם אמורים להתרחש כך באיטיות מדורגת, או שמא בבת אחת?

שיטת הטיפול שבה אני עוסקת יכולה לפעול כמו קסם. בן אדם עובר תהליך של חצי שעה ופתאום משהו משתנה. פתאום הוא לא מעשן או לא שותה קפה או לא מרגיש צורך לאכול מתוקים או בוטנים או שוקולד. פתאום הוא כבר לא אלרגי לאבק, לפריחה או לכלב שלו. והשינוי הזה בהחלט מהיר וחד ומיידי.

לפעמים מדובר ב"פקק", חסימה בתת מודע, שברגע שמשחררים אותה בבת אחת מתרחש שינוי, והוא דרמטי ומפתיע את מי שחווה אותו. שינוי מהיר- זה באמת לא משהו שאנחנו רגילים אליו, ולכן אנו מופתעים לגלות שזה אפשרי ושזה אמיתי.

יחד עם זאת ב NLP יש גם שינויים תהליכיים, שמתפרשים על פני חודשים.

כשמדובר למשל בהחלמה מטראומה או מציאת זוגיות יכול להיות שנשיג בפגישה מסוימת שינוי בתפישה, נשתחרר מאמונות מגבילות, ועדיין אלה אבני בניין בודדות מתוך שביל ארוך שאנו סוללים בטיפול ממושך.

כשמדובר בהרזיה- אפשר בפגישה אחת להיגמל מסוכר או להתגבר על אכילה רגשית, אבל ההרזיה עצמה- עדיף שתתרחש באיטיות רבה, תתפרש לאט ובהתמדה על משך זמן ארוך, שנפחית משקל מיותר בהדרגה ממש, כדי שהגוף יגיב בצורה שתתמוך ברצון שלנו ולא יתנגד, וכך התוצאות ישמרו לתמיד. הגמילה מהסוכר תעזור מאד למטרת העל, אבל היא תת מטרה בתוך המכלול. התהליך של ההרזיה יוכל להימשך גם לאחר סיום המפגשים כי הוא יכול וצריך כאמור להיות איטי.

תובנות מתבשלות להן במשך זמן, בתת מודע ובלי ששמים לב אליהן.

בדומה להתפתחות הניצנים של הסחלב- רק כשהתובנות מבשילות תהליך ההתפתחות ימשיך לשלב הבא.

מה אורך השינוי? הדרך מתארכת לכל אחד לפי מהות הבעיה, עומקה, משך הזמן שהיא קיימת והזמן שהתת מודע הפרטי שלו צריך ומה שנכון עבורו.

לסיכום, שינויים יכולים לקרות בבת אחת כשאין התנגדות קשה מבפנים, מהתת מודע.

שינויים אחרים צריכים יותר זמן להתגברות על התנגדויות ולאינטגרציה של כל מיני תובנות, תפיסות, אמונות ורגשות חדשים.

הסחלב שלי דוגר על השינוי שלו, ובוקר אחד אקום ואראה על עמודי התפרחת פרחים מושלמים שנפתחו במהלך הלילה.

אעדכן..4 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page